هزینه واقعی بازاریابی با تبلیغات کلیکی چقدر است؟ آیا ارزش دارد؟

بازاریابی با تبلیغات کلیکی و کسب درآمد بالا

سال 2018 ، سال بسیار مهمی برای بازاریابی تبلیغات کلیکی یا Pay Per Click Marketing برای کسب و کارهایی که طراحی سایت خودشان را راه اندازی کردند بود. گوگل ادوردز به عنوان گوگل ادز برندسازی مجدد شد. تغییراتی که اعمال شد فقط جنبه زیبایی و تزئینی نداشت بلکه به آن ویژگی ها، ابزارها، انواع کمپین ها و گزینه های هدف گذاری هم اضافه شد.
از زمان گسترده شدن فعالیت گوگل به دنیای تبلیغات در سال 2000، از تسلط خود بر اینترنت برای کسب درآمد از تبلیغات در سال 2018 استفاده کرد که به عدد چشمگیر و خیره کننده 116.3 میلیارد دلار رسید که این عدد حدود 85% کل درآمد گوگل در آن سال بود.
جای تعجب نیست که شرکت های دیگری که موفقیت گوگل را در تبلیغات مشاهده کردند از رویه بازاریابی با تبلیغاتی کلیکی برای کسب درآمد استفاده نمودند:
 • بینگ ادز (Bing Ads) در عرضه خدمات خود اصلاحاتی انجام داد تا قابلیت های هدف گذاری جدید در کنار استفاده از گزارشات بیشتر همراه با سایر ویژگی های جدید جذاب را به آنها اضافه کند.
 • بینگ ادز با پلتفرم رسانه های اجتماعی مثل لینکدین ارتباط برقرار کرد تا از قابلیت هدف گیری مخاطبین خاص با پروفایل لینکدین را معرفی کند.
 • آمازون تلاش بسیار زیادی برای بازاریابی با تبلیغات کلیکی انجام داد چرا که مشتریان بیشتری از پلتفرم آن برای جستجوی محصولات بیشتر استفاده می کردند.

با اینکه چالش هایی توسط بینگ، آمازون، فیسبوک، لینکدین، توئیتر و سایر پلتفرم های بازاریابی با تبلیغات کلیکی مطرح شدند، گوگل ادز کماکان به عنوان الگوی اصلی در این حوزه به کار خود ادامه می دهد.

بازاریابی با تبلیغات کلیکی چیست؟

بازاریابی با تبلیغات کلیکی فرایندی است که طی آن شما به عنوان یک فرد تبلیغ کننده بابت هر بار کلیک افراد روی آگهی شما به نهاد یا سازمان مربوطه پول پرداخت می کند. مورد خیلی عالی در مورد بازاریابی با تبلیغات کلیکی یا PPC این است که تبلیغات شما در بخش تبلیغات اسپانسری صفحه نتایج موتور جستجو یا SERP نشان داده می شود.
مثلا کسب و کار شما در حوزه فروش پهپادهای کنترل از راه دور یا بدون سرنشین است. تصمیم دارید که از بازاریابی با تبلیغات کلیکی استفاده کنید تا تبلیغاتی در مورد آخرین محصول خود یعنی – پهپادهای کنترل از راه دور مجهز به دوربین های با رزولوشن بسیار بالا – پست کنید.
هر زمان که فردی در بخش جستجوی گوگل عبارت پهپادهای کنترل از راه دور مجهز به دوربین های با رزولوشن بسیار بالا را سرچ کند، PPC یا تبلیغات کلیکی شما در SERP نشان داده خواهد شد که تمامی URLهای مرتبط با موضوع را دارد.
بنابراین، به کمک بازاریابی با PPC، احتمال اینکه تبلیغ شما خریداری را جذب کند که واقعا به محصول شما علاقه مند باشد زیاد است.
به کمک بازاریابی با تبلیغات کلیکی می توانید از بابت انتشار تبلیغ شما در معرض دید کامل مشتریان مورد نظر خود – یعنی کسانی که شدیدا علاقه مند به خرید محصولات یا خدمات شما هستند – مطمئن باشید.
این امر به نوبه خود باعث می شود که رتبه سایت شما در رنکینگ بهبود پیدا کند. اما سؤالی که باید از خود بپرسید این است که آیا باید در روش بازاریابی با تبلیغات کلیکی سرمایه گذاری کنید؟ آیا ارزش سرمایه گذاری کردن دارد؟ برای پیدا کردن جواب خود اگر در گوگل از افراد مرتبط و حرفه ای سؤال بپرسید قطعا جوابی که به شما خواهند داد مثبت است و پیشنهاد خواهند کرد که به هر قیمتی در این شیوه سرمایه گذاری کنید.
گوگل برای موضع گیری خود در جهت حمایت از این شیوه بازاریابی دلیل موثقی دارد. طبق گزارش غول موتور جستجو در سال 2016، تبلیغ کنندگان به ازای هر 1 دلاری که در این شیوه بازاریابی سرمایه گذاری کردند، 8 دلار بدست آوردند.

4 دلیل که چرا کمپین بازاریابی با تبلیغات کلیکی نتایج مورد نظر شما را نمی دهد

توجه داشته باشید که گزارشی که در بالا از طرف گوگل در مورد بازگشت سرمایه (ROI) برای بازاریابی با PPC عنوان کردیم فقط یک میانگین است و تبلیغ کنندگانی هم هستند که طبق اهداف گذاشته شده به نتایج مورد انتظار خود نرسیدند.
می خواهید بدانید که چرا کمپین بازاریابی با تبلیغات کلیکی شما به اهداف تعیین شده دست پیدا نمی کند؟ در ادامه 4 دلیل عنوان می کنیم که اثر منفی روی این کمپین دارند با ما همراه باشید.

1- انتخاب کلمات کلیدی خیلی گسترده است

دقیقا مشابه با محتوای آنلاین، تبلیغات کلیکی شما هم باید بهینه سازی شود و به همین منظور باید شدیدا در این حوزه سرچ بسیار دقیقی انجام دهید.
کلمات کلیدی که در تبلیغات PPC خود انتخاب می کنید باید تا حد امکان به کلمه مدنظر مشتری هدف نزدیک باشد. در صورتی که کلمات کلیدی انتخابی شما بیش از حد گسترده باشد، تبلیغ شما هم به مخاطبین گسترده تر و متنوع تری نشان داده خواهد شد که شاید خیلی از آنها اصلا علاقه مند به چیزی که می فروشید نباشند.
مثلا، فرض کنید کسب و کار شما منحصرا در حوزه فروش موتور پمپ های دیزلی است. اگر از کلمات کلیدی مثل موتور پمپ دیزلی یا پمپ تزریقی سوخت دیزل در تبلیغات خود استفاده کنید، در SERP، جایی تبلیغ شما قرار می گیرد که فقط مشتریانی ببینند که به دنبال موتور پمپ های دیزلی معمولی می گردند.
اما اگر کلمه کلیدی خود را، پمپ تزریق کننده سوخت یا پمپ تزریق کننده سوخت ریلی مشترک قرار دهید، کار سرچ کردن مشتریان خود را که به این مدل خاص خاص پمپ تزریق کننده سوخت نیاز دارند ساده می کنید.
لذا با این کار احتمال اینکه یک مشتری روی تبلیغات PPC شما کلیک کند نسبت به موقعی که از کلمات کلیدی عمومی و کلی تری استفاده کنید، بسیار بیشتر خواهد بود.

2- پیام تبلیغات PPC شما نامرتبط است

وقتی قصد بازاریابی با تبلیغات کلیکی دارید، باید متن شما و عنوان انتخابی و نیت خرید بازار هدف شما هم راستا و مرتبط باشند در غیر این صورت پیام تبلیغ شما نامرتبط تلقی شده و به کمک بازار هدف شما گسترش پیدا نخواهد کرد.
مفهوم سازی PPC مؤثر برای کسب درآمد یک فرایند دو مرحله ای است. ابتدا عنوانی که قصد دارید استفاده کنید و محتوای تبلیغ باید با کلمات کلیدی که پیشنهاد کرده اید منطبق و یا مرتبط باشند.
دوم اینکه پیامی که تبلیغات PPC دارند باید جواب یا راه حل قطعی برای نیازهای بازار مورد نظر ارائه کند. وقتی یک کاربر در اینترنت شروع به سرچ می کند، به دنبال راهکارهایی است که به مشکل خاص مورد نظر او اشاره می کنند
لذا برای اینکه مشتریان شما روی تبلیغات موجود در شیوه بازاریابی با تبلیغات کلیکی، کلیک کنند، PPC شما باید خود را به شکل راهکار احتمالی برای مسأله یا مشکل کنونی که مشتری را درگیر خود کرده نشان دهد.

3- گوگل به تبلیغات کلیکی شما امتیاز پایینی می دهد

گوگل تبلیغات کلیکی شما را بازبینی کرده و امتیاز کیفیت یا QS آن را مشخص می کند. این امتیاز وابسته به 2 عامل هستند: کیفیت کلی و مرتبط بودن تبلیغ شما. گوگل با زیر نظر گرفتن اینکه بعد از نشان دادن تبلیغ در SERP چند نفر روی تبلیغ شما کلیک می کنند، این فاکتورها را ارزیابی می کند.
اساسا، نمره QS پایین یعنی افراد کمتری روی تبلیغ شما کلیک می کنند. با اینکه گوگل QS شما را ارزیابی می کند این بستگی به شما دارد که بخواهید تغییراتی در جهت بهبود تبلیغ خود انجام دهید تا افراد بیشتری روی آن کلیک کنند یا خیر.

4- طراحی ضعیف صفحه فرود وب سایت

اینکه به کاربر اینترنت تبلیغی نشان دهید که روی آن کلیک کند تا وارد وب سایت شما شود و سریعتر نتیجه مورد خود را پیدا کند یک مسأله است اما اینکه وقتی وارد صفحه فرود وب سایت شما شد تجربه کاربری خوبی به او بدهید مسأله دیگری است.
وقتی بازدید کننده وب سایت وارد صفحه فرود شما می شود با چه چیزی روبرو خواهد شد؟ سریعا راهکارهایی برای مشکل خود پیدا خواهند کرد؟ آیا محتوای صفحه فرود شما جوابی برای سؤالاتی که ذهن آنها را درگیر کرده در اختیار آنها قرار خواهد داد؟
تلاش شما در این راستا نه با تبلیغات کلیکی شروع می شود و نه به پایان می رسد. بدین ترتیب، صفحه فرود شما باید برای افزایش نرخ تبدیل بهینه سازی شود تا استراتژی بازاریابی با تبلیغات کلیکی شما مؤثر واقع شود.

راه اندازی کمپین بازاریابی با تبلیغات کلیکی چقدر هزینه خواهد داشت؟

بازاریابی با تبلیغات کلیکی در بین بهترین استراتژی ها با قیمت پایین نیست بلکه به این شیوه به عنوان گزینه اشاره کردیم که اگر سرمایه زیادی در اختیار دارید می توانید برای اهداف بازاریابی خود روی آن سرمایه گذاری کنید.
چنانچه به فکر راه اندازی بازاریابی با تبلیغات کلیکی به عنوان بخشی از استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود هستید، به دلایلی که در این مقاله ذکر کردیم، گوگل ادز بهترین پلتفرم برای راه اندازی و انتشار تبلیغات شماست.
گوگل ادز یک سیستم مزایده ای است که در آن، شما به عنوان یک تبلیغ کننده، ماکزیمم پیشنهاد خود را که مایل هستید به ازای هر بار کلیک روی تبلیغ خود پرداخت کنید، ثبت می کنید (PPC یا پرداخت به ازای هر کلیک).
قانون این شیوه هم بسیار ساده است: هرچقدر پیشنهاد شما بیشتر باشد، سود بیشتری از قرارگیری تبلیغ دریافت خواهید کرد.
طبق گزارش گوگل، میانگین هزینه پرداختی تبلیغ کنندگان به ازای هر کلیک در پلتفرم گوگل چیزی بین 10 تا 20 سنت در شبکه سرچ گوگل است.

با اینکه عدد میانگین بیان شده جالب توجه به نظر می رسد، هزینه واقعی کمپین بازاریابی با تبلیغات کلیکی بستگی به 5 عامل دارد:

 • شدت رقابتی بودن صنعت یا حوزه فعالیت شما
 • میزان رقابتی بودن کلمات کلیدی
 • امتیاز کیفیت یا QS شما
 • پیشنهاد رقبای شما برای کلمات کلیدی
 • کیفیت تبلیغات رقبای شما

طبق تخمین گوگل، کسب و کارهای کوچک و متوسط به طور میانگین 9000 تا 10000 دلار در ماه یا 108000 تا 120 هزار دلار در سال روی PPC سرمایه گذاری می کنند.
طبق مطالعه ای که توسط WebFX انجام گرفته گران قیمت ترین کلمات کلیدی مربوط به صنایع زیر هستند:

 • حقوقی
 • خدمات مالی
 • بیمه
 • خرده فروشی

صنایع خدمات مالی و بیمه روی هم رفته به طور میانگین 1.2 میلیارد دلار هر ساله روی تبلیغات کلیکی سرمایه گذاری می کنند. آمازون، بزرگترین خرده فروشی آنلاین دنیا، به طور میانگین هر سال روی استراتژی بازاریابی با تبلیغات کلیکی 50 میلیون دلار سرمایه گذاری می کند.
مطالعه ای که توسط WebEx انجام گرفت مشخص کرد که کلمات کلیدی زیر گران قیمت ترین موارد هستند:

 • San Antonio Car Wreck Attorney معادل 670.44 دلار
 • Accident Attorney Riverside CA معادل 626.9 دلار
 • Personal Injury Attorney Colorado معادل 553.08 دلار
 • Structure Settlements معادل 539.82 دلار
 • Austin Drug Rehab معادل 463.05 دلار

78% از گران قیمت ترین کلمات کلیدی مربوط به صنایع حقوقی است. دومین مورد با اختلاف در مورد آسیب ناشی از آب 8% و بیمه با 6% در رتبه سوم است. اکانت خدمات کسب و کار تنها 1% کل کلمات کلیدی بسیار گران قیمت را تشکیل می دهد.

با این حال، ثبت بیشترین قیمت پیشنهادی در گرفتن بهترین جایگاه برای استراتژی بازاریابی با تبلیغات کلیکی شما تنها یک طرف قضیه است چون همانطور که گفتیم گوگل نمره کیفیت شما را در موقعیت قرارگیری تبلیغ شما نیز لحاظ خواهد کرد.

QS یا نمره کیفیت شما براساس 3 فاکتور محاسبه می شود:

 • میزان ارتباط شما با کلمات کلیدی
 • نرخ کلیک یا CTR که تعداد کلیک هایی است که روی تبلیغ شما می خورد به تعداد کل بازدیدهایی که گرفته است.
 • کیفیت صفحه فرود شما

با این سه متغیر، گوگل فرمولی برای رتبه بندی تبلیغات در نظر گرفته است:
فرمول رتبه بندی تبلیغات: ماکزیمم میزان قیمت پیشنهادی х نمره کیفیت (QS) تبلیغات شما
مثلا اگر نرخ پیشنهادی CPC شما برای یک کلمه کلیدی 1 دلار باشد و گوگل هم نمره QS معادل 10 به تبلیغ شما بدهد، رتبه تبلیغ شما 10 خواهد شد.
در این مزایده، تبلیغ کنده ای که در نهایت بالاترین رتبه تبلیغ را بگیرد، جایگاه تبلیغاتی برتر به او تعلق خواهد گرفت.
گوگل میزان پول پرداختی یک فرد تبلیغ کننده را به ازای هر کلیکی که کاربران روی تبلیغ او می کنند با یک فرمول ساده محاسبه می کند:
رتبه تبلیغاتیِ تبلیغی که در زیر شما قرار دارد تقسیم بر نمره QS شما بعلاوه 0.01 دلار
از فرمول بالا متوجه می شویم که نمره QS شما تأثیر زیادی روی هزینه کمپین بازاریابی با تبلیغات کلیکی شما خواهد داشت. یعنی اگر گوگل به شما نمره QS بالایی بدهد می توانید با پرداخت پول کمتر، جایگاه تبلیغاتی برتر را کسب کنید.

انواع تبلیغات کلیکی:

تبلیغات جستجو: این نوع تبلیغات، در صفحات نتایج جستجو، مانند گوگل، نمایش داده می‌شوند.
تبلیغات نمایشی: این نوع تبلیغات، در قالب بنر، ویدئو یا تصویر، در وب‌سایت‌ها و پلتفرم‌های مختلف نمایش داده می‌شوند.
تبلیغات شبکه‌های اجتماعی: این نوع تبلیغات، در شبکه‌های اجتماعی، مانند اینستاگرام و فیسبوک، نمایش داده می‌شوند.

مزایای بازاریابی با تبلیغات کلیکی:

هدفمندی: تبلیغات کلیکی، به شما امکان می‌دهند تا تبلیغات خود را به طور دقیق به مخاطبان هدفتان نمایش دهید.
اثربخشی: تبلیغات کلیکی، می‌توانند به افزایش ترافیک وب‌سایت، افزایش فروش و بهبود نرخ تبدیل شما کمک کنند.
قابلیت اندازه‌گیری: شما می‌توانید به طور دقیق، نتایج تبلیغات کلیکی خود را رصد و اندازه‌گیری کنید.
هزینه مناسب: شما فقط به ازای کلیک بر روی تبلیغات خود، هزینه پرداخت می‌کنید.

معایب بازاریابی با تبلیغات کلیکی:

رقابت بالا: رقابت برای نمایش تبلیغات در رتبه‌های بالا، می‌تواند بالا باشد.
هزینه بالا: در برخی موارد، هزینه کلیک بر روی تبلیغات، می‌تواند بالا باشد.
نیاز به تخصص: برای انجام تبلیغات کلیکی به صورت موثر، نیاز به تخصص و تجربه دارید.

نکاتی برای موفقیت در بازاریابی با تبلیغات کلیکی:

اهداف خود را مشخص کنید: قبل از شروع تبلیغات، اهداف خود را به طور واضح مشخص کنید.
مخاطبان خود را بشناسید: شناخت دقیق مخاطبان، به شما در انتخاب کلمات کلیدی و نگارش تبلیغات موثر کمک می‌کند.
کلمات کلیدی مناسب را انتخاب کنید: انتخاب کلمات کلیدی مناسب، نقشی کلیدی در موفقیت تبلیغات شما دارد.
تبلیغات جذاب و متقاعدکننده بنویسید: تبلیغات شما باید به گونه‌ای باشد که مخاطبان را به کلیک بر روی آن ترغیب کند.
بودجه خود را به طور صحیح مدیریت کنید: بودجه خود را به طور صحیح بین کلمات کلیدی و گروه‌های تبلیغاتی مختلف تقسیم کنید.
نتایج تبلیغات خود را رصد و اندازه‌گیری کنید: به طور مرتب، نتایج تبلیغات خود را رصد و اندازه‌گیری کنید و در صورت نیاز، تغییرات لازم را در آنها اعمال کنید.

جمع بندی

گوگل ادز یک پلتفرم بازاریابی با تبلیغات کلیکی مناسب برای شروع کار است. یکی از بزرگترین مزایای استفاده از گوگل ادز این است که 4 روش مختلف برای افزایش بودجه خود در شیوه بازاریابی با تبلیغات کلیکی به شما ارائه می کند.
اول اینکه گوگل ادز قابلیتی دارد که به کمک آن می توانید تخصیص بودجه روزانه انجام دهید که به موجب آن می توانید برای کمپین هایی که منحصرا روی تبلیغ محصولات پرفروش ما تمرکز دارند پول بیشتری اختصاص دهید.
دوم اینکه در بازاریابی با تبلیغات کلیکی به کمک گوگل ادز می توانید مشخص کنید که چه روز و چه زمانی دوست دارید تبلیغ کلیکی شما نشان داده شود و در نتیجه رقم پیشنهادی خود را فقط بابت تعیین کردن ساعات مشخصی از هفته افزایش دهید.
سوم اینکه، گوگل ادز ویژگی جالبی به نام هدف گیری جغرافیایی دارد که به موجب آن می توانید سرمایه گذاری بیشتری برای دستیابی به مشتریان مدنظر خود در یک ناحیه جغرافیایی خاص مثل محله یا شهر خود در نظر بگیرید.

مورد آخر اینکه اگر معتقد هستید که اکثر مشتریان شما از موبایل استفاده می کنند، گوگل ادز قابلیت هدف گیری مختص دستگاه هم دارد که به شما این امکان را می دهد تا تبلیغات با بازاریابی کلیکی خود را فقط محدود به افرادی کنید که از نوع خاصی از گوشی موبایل استفاده می کنند.

اما سؤال پرسیدیم که آیا بازاریابی با تبلیغات کلیکی ارزش دارد؟ بله ارزش دارد به شرطی که شرایط زیر برقرار باشند:

 • تحقیق شما در رابطه با انتخاب کلمه کلیدی کاملا متمرکز شده و مربوط به نوع خاصی است و از کلمات کلیدی عمومی یا با مفاهیم گسترده استفاده نمی کنید
 • پیام تبلیغات کلیکی شما باید کاملا واضح باشد؛ باید تبلیغ شما توسط بازدیدکنندگان در سطح اینترنت پخش شده و راهکارهایی برای رفع مسائل و مشکلات آنها ارائه کند.
 • به همین ترتیب نیز صفحه فرود وب سایت شما در استراتژی بازاریابی با تبلیغات کلیکی باید بهینه سازی شده و هم راستا با پیام تبلیغ PPC شما باشد. باید جواب سؤال کسانی که در اینترنت جستجو می کنند را بدهد.

باید به گونه ای روی این موضوع تمرکز کنید که تبلیغات کلیکی شما نمره (QS) بسیار خوبی از گوگل بگیرد. هر چقدر نمره QS بهتر باشد، احتمال اینکه در رتبه برتر تبلیغاتی قرار بگیرید بیشتر است و حتی اگر ماکزیمم قیمت پیشنهادی شما از همه هم بیشتر نباشد، می توانید نرخ کلیک پرداختی خود را کاهش دهید.

بازاریابی با تبلیغات کلیکی و کسب درآمد بالا

سال 2018 ، سال بسیار مهمی برای بازاریابی تبلیغات کلیکی یا Pay Per Click Marketing برای کسب و کارهایی که طراحی سایت خودشان را راه اندازی کردند بود. گوگل ادوردز به عنوان گوگل ادز برندسازی مجدد شد. تغییراتی که اعمال شد فقط جنبه زیبایی و تزئینی نداشت بلکه به آن ویژگی ها، ابزارها، انواع کمپین ها و گزینه های هدف گذاری هم اضافه شد.
از زمان گسترده شدن فعالیت گوگل به دنیای تبلیغات در سال 2000، از تسلط خود بر اینترنت برای کسب درآمد از تبلیغات در سال 2018 استفاده کرد که به عدد چشمگیر و خیره کننده 116.3 میلیارد دلار رسید که این عدد حدود 85% کل درآمد گوگل در آن سال بود.
جای تعجب نیست که شرکت های دیگری که موفقیت گوگل را در تبلیغات مشاهده کردند از رویه بازاریابی با تبلیغاتی کلیکی برای کسب درآمد استفاده نمودند:
 • بینگ ادز (Bing Ads) در عرضه خدمات خود اصلاحاتی انجام داد تا قابلیت های هدف گذاری جدید در کنار استفاده از گزارشات بیشتر همراه با سایر ویژگی های جدید جذاب را به آنها اضافه کند.
 • بینگ ادز با پلتفرم رسانه های اجتماعی مثل لینکدین ارتباط برقرار کرد تا از قابلیت هدف گیری مخاطبین خاص با پروفایل لینکدین را معرفی کند.
 • آمازون تلاش بسیار زیادی برای بازاریابی با تبلیغات کلیکی انجام داد چرا که مشتریان بیشتری از پلتفرم آن برای جستجوی محصولات بیشتر استفاده می کردند.

با اینکه چالش هایی توسط بینگ، آمازون، فیسبوک، لینکدین، توئیتر و سایر پلتفرم های بازاریابی با تبلیغات کلیکی مطرح شدند، گوگل ادز کماکان به عنوان الگوی اصلی در این حوزه به کار خود ادامه می دهد.

بازاریابی با تبلیغات کلیکی چیست؟

بازاریابی با تبلیغات کلیکی فرایندی است که طی آن شما به عنوان یک فرد تبلیغ کننده بابت هر بار کلیک افراد روی آگهی شما به نهاد یا سازمان مربوطه پول پرداخت می کند. مورد خیلی عالی در مورد بازاریابی با تبلیغات کلیکی یا PPC این است که تبلیغات شما در بخش تبلیغات اسپانسری صفحه نتایج موتور جستجو یا SERP نشان داده می شود.
مثلا کسب و کار شما در حوزه فروش پهپادهای کنترل از راه دور یا بدون سرنشین است. تصمیم دارید که از بازاریابی با تبلیغات کلیکی استفاده کنید تا تبلیغاتی در مورد آخرین محصول خود یعنی – پهپادهای کنترل از راه دور مجهز به دوربین های با رزولوشن بسیار بالا – پست کنید.
هر زمان که فردی در بخش جستجوی گوگل عبارت پهپادهای کنترل از راه دور مجهز به دوربین های با رزولوشن بسیار بالا را سرچ کند، PPC یا تبلیغات کلیکی شما در SERP نشان داده خواهد شد که تمامی URLهای مرتبط با موضوع را دارد.
بنابراین، به کمک بازاریابی با PPC، احتمال اینکه تبلیغ شما خریداری را جذب کند که واقعا به محصول شما علاقه مند باشد زیاد است.
به کمک بازاریابی با تبلیغات کلیکی می توانید از بابت انتشار تبلیغ شما در معرض دید کامل مشتریان مورد نظر خود – یعنی کسانی که شدیدا علاقه مند به خرید محصولات یا خدمات شما هستند – مطمئن باشید.
این امر به نوبه خود باعث می شود که رتبه سایت شما در رنکینگ بهبود پیدا کند. اما سؤالی که باید از خود بپرسید این است که آیا باید در روش بازاریابی با تبلیغات کلیکی سرمایه گذاری کنید؟ آیا ارزش سرمایه گذاری کردن دارد؟ برای پیدا کردن جواب خود اگر در گوگل از افراد مرتبط و حرفه ای سؤال بپرسید قطعا جوابی که به شما خواهند داد مثبت است و پیشنهاد خواهند کرد که به هر قیمتی در این شیوه سرمایه گذاری کنید.
گوگل برای موضع گیری خود در جهت حمایت از این شیوه بازاریابی دلیل موثقی دارد. طبق گزارش غول موتور جستجو در سال 2016، تبلیغ کنندگان به ازای هر 1 دلاری که در این شیوه بازاریابی سرمایه گذاری کردند، 8 دلار بدست آوردند.

4 دلیل که چرا کمپین بازاریابی با تبلیغات کلیکی نتایج مورد نظر شما را نمی دهد

توجه داشته باشید که گزارشی که در بالا از طرف گوگل در مورد بازگشت سرمایه (ROI) برای بازاریابی با PPC عنوان کردیم فقط یک میانگین است و تبلیغ کنندگانی هم هستند که طبق اهداف گذاشته شده به نتایج مورد انتظار خود نرسیدند.
می خواهید بدانید که چرا کمپین بازاریابی با تبلیغات کلیکی شما به اهداف تعیین شده دست پیدا نمی کند؟ در ادامه 4 دلیل عنوان می کنیم که اثر منفی روی این کمپین دارند با ما همراه باشید.

1- انتخاب کلمات کلیدی خیلی گسترده است

دقیقا مشابه با محتوای آنلاین، تبلیغات کلیکی شما هم باید بهینه سازی شود و به همین منظور باید شدیدا در این حوزه سرچ بسیار دقیقی انجام دهید.
کلمات کلیدی که در تبلیغات PPC خود انتخاب می کنید باید تا حد امکان به کلمه مدنظر مشتری هدف نزدیک باشد. در صورتی که کلمات کلیدی انتخابی شما بیش از حد گسترده باشد، تبلیغ شما هم به مخاطبین گسترده تر و متنوع تری نشان داده خواهد شد که شاید خیلی از آنها اصلا علاقه مند به چیزی که می فروشید نباشند.
مثلا، فرض کنید کسب و کار شما منحصرا در حوزه فروش موتور پمپ های دیزلی است. اگر از کلمات کلیدی مثل موتور پمپ دیزلی یا پمپ تزریقی سوخت دیزل در تبلیغات خود استفاده کنید، در SERP، جایی تبلیغ شما قرار می گیرد که فقط مشتریانی ببینند که به دنبال موتور پمپ های دیزلی معمولی می گردند.
اما اگر کلمه کلیدی خود را، پمپ تزریق کننده سوخت یا پمپ تزریق کننده سوخت ریلی مشترک قرار دهید، کار سرچ کردن مشتریان خود را که به این مدل خاص خاص پمپ تزریق کننده سوخت نیاز دارند ساده می کنید.
لذا با این کار احتمال اینکه یک مشتری روی تبلیغات PPC شما کلیک کند نسبت به موقعی که از کلمات کلیدی عمومی و کلی تری استفاده کنید، بسیار بیشتر خواهد بود.

2- پیام تبلیغات PPC شما نامرتبط است

وقتی قصد بازاریابی با تبلیغات کلیکی دارید، باید متن شما و عنوان انتخابی و نیت خرید بازار هدف شما هم راستا و مرتبط باشند در غیر این صورت پیام تبلیغ شما نامرتبط تلقی شده و به کمک بازار هدف شما گسترش پیدا نخواهد کرد.
مفهوم سازی PPC مؤثر برای کسب درآمد یک فرایند دو مرحله ای است. ابتدا عنوانی که قصد دارید استفاده کنید و محتوای تبلیغ باید با کلمات کلیدی که پیشنهاد کرده اید منطبق و یا مرتبط باشند.
دوم اینکه پیامی که تبلیغات PPC دارند باید جواب یا راه حل قطعی برای نیازهای بازار مورد نظر ارائه کند. وقتی یک کاربر در اینترنت شروع به سرچ می کند، به دنبال راهکارهایی است که به مشکل خاص مورد نظر او اشاره می کنند
لذا برای اینکه مشتریان شما روی تبلیغات موجود در شیوه بازاریابی با تبلیغات کلیکی، کلیک کنند، PPC شما باید خود را به شکل راهکار احتمالی برای مسأله یا مشکل کنونی که مشتری را درگیر خود کرده نشان دهد.

3- گوگل به تبلیغات کلیکی شما امتیاز پایینی می دهد

گوگل تبلیغات کلیکی شما را بازبینی کرده و امتیاز کیفیت یا QS آن را مشخص می کند. این امتیاز وابسته به 2 عامل هستند: کیفیت کلی و مرتبط بودن تبلیغ شما. گوگل با زیر نظر گرفتن اینکه بعد از نشان دادن تبلیغ در SERP چند نفر روی تبلیغ شما کلیک می کنند، این فاکتورها را ارزیابی می کند.
اساسا، نمره QS پایین یعنی افراد کمتری روی تبلیغ شما کلیک می کنند. با اینکه گوگل QS شما را ارزیابی می کند این بستگی به شما دارد که بخواهید تغییراتی در جهت بهبود تبلیغ خود انجام دهید تا افراد بیشتری روی آن کلیک کنند یا خیر.

4- طراحی ضعیف صفحه فرود وب سایت

اینکه به کاربر اینترنت تبلیغی نشان دهید که روی آن کلیک کند تا وارد وب سایت شما شود و سریعتر نتیجه مورد خود را پیدا کند یک مسأله است اما اینکه وقتی وارد صفحه فرود وب سایت شما شد تجربه کاربری خوبی به او بدهید مسأله دیگری است.
وقتی بازدید کننده وب سایت وارد صفحه فرود شما می شود با چه چیزی روبرو خواهد شد؟ سریعا راهکارهایی برای مشکل خود پیدا خواهند کرد؟ آیا محتوای صفحه فرود شما جوابی برای سؤالاتی که ذهن آنها را درگیر کرده در اختیار آنها قرار خواهد داد؟
تلاش شما در این راستا نه با تبلیغات کلیکی شروع می شود و نه به پایان می رسد. بدین ترتیب، صفحه فرود شما باید برای افزایش نرخ تبدیل بهینه سازی شود تا استراتژی بازاریابی با تبلیغات کلیکی شما مؤثر واقع شود.

راه اندازی کمپین بازاریابی با تبلیغات کلیکی چقدر هزینه خواهد داشت؟

بازاریابی با تبلیغات کلیکی در بین بهترین استراتژی ها با قیمت پایین نیست بلکه به این شیوه به عنوان گزینه اشاره کردیم که اگر سرمایه زیادی در اختیار دارید می توانید برای اهداف بازاریابی خود روی آن سرمایه گذاری کنید.
چنانچه به فکر راه اندازی بازاریابی با تبلیغات کلیکی به عنوان بخشی از استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود هستید، به دلایلی که در این مقاله ذکر کردیم، گوگل ادز بهترین پلتفرم برای راه اندازی و انتشار تبلیغات شماست.
گوگل ادز یک سیستم مزایده ای است که در آن، شما به عنوان یک تبلیغ کننده، ماکزیمم پیشنهاد خود را که مایل هستید به ازای هر بار کلیک روی تبلیغ خود پرداخت کنید، ثبت می کنید (PPC یا پرداخت به ازای هر کلیک).
قانون این شیوه هم بسیار ساده است: هرچقدر پیشنهاد شما بیشتر باشد، سود بیشتری از قرارگیری تبلیغ دریافت خواهید کرد.
طبق گزارش گوگل، میانگین هزینه پرداختی تبلیغ کنندگان به ازای هر کلیک در پلتفرم گوگل چیزی بین 10 تا 20 سنت در شبکه سرچ گوگل است.

با اینکه عدد میانگین بیان شده جالب توجه به نظر می رسد، هزینه واقعی کمپین بازاریابی با تبلیغات کلیکی بستگی به 5 عامل دارد:

 • شدت رقابتی بودن صنعت یا حوزه فعالیت شما
 • میزان رقابتی بودن کلمات کلیدی
 • امتیاز کیفیت یا QS شما
 • پیشنهاد رقبای شما برای کلمات کلیدی
 • کیفیت تبلیغات رقبای شما

طبق تخمین گوگل، کسب و کارهای کوچک و متوسط به طور میانگین 9000 تا 10000 دلار در ماه یا 108000 تا 120 هزار دلار در سال روی PPC سرمایه گذاری می کنند.
طبق مطالعه ای که توسط WebFX انجام گرفته گران قیمت ترین کلمات کلیدی مربوط به صنایع زیر هستند:

 • حقوقی
 • خدمات مالی
 • بیمه
 • خرده فروشی

صنایع خدمات مالی و بیمه روی هم رفته به طور میانگین 1.2 میلیارد دلار هر ساله روی تبلیغات کلیکی سرمایه گذاری می کنند. آمازون، بزرگترین خرده فروشی آنلاین دنیا، به طور میانگین هر سال روی استراتژی بازاریابی با تبلیغات کلیکی 50 میلیون دلار سرمایه گذاری می کند.
مطالعه ای که توسط WebEx انجام گرفت مشخص کرد که کلمات کلیدی زیر گران قیمت ترین موارد هستند:

 • San Antonio Car Wreck Attorney معادل 670.44 دلار
 • Accident Attorney Riverside CA معادل 626.9 دلار
 • Personal Injury Attorney Colorado معادل 553.08 دلار
 • Structure Settlements معادل 539.82 دلار
 • Austin Drug Rehab معادل 463.05 دلار

78% از گران قیمت ترین کلمات کلیدی مربوط به صنایع حقوقی است. دومین مورد با اختلاف در مورد آسیب ناشی از آب 8% و بیمه با 6% در رتبه سوم است. اکانت خدمات کسب و کار تنها 1% کل کلمات کلیدی بسیار گران قیمت را تشکیل می دهد.

با این حال، ثبت بیشترین قیمت پیشنهادی در گرفتن بهترین جایگاه برای استراتژی بازاریابی با تبلیغات کلیکی شما تنها یک طرف قضیه است چون همانطور که گفتیم گوگل نمره کیفیت شما را در موقعیت قرارگیری تبلیغ شما نیز لحاظ خواهد کرد.

QS یا نمره کیفیت شما براساس 3 فاکتور محاسبه می شود:

 • میزان ارتباط شما با کلمات کلیدی
 • نرخ کلیک یا CTR که تعداد کلیک هایی است که روی تبلیغ شما می خورد به تعداد کل بازدیدهایی که گرفته است.
 • کیفیت صفحه فرود شما

با این سه متغیر، گوگل فرمولی برای رتبه بندی تبلیغات در نظر گرفته است:
فرمول رتبه بندی تبلیغات: ماکزیمم میزان قیمت پیشنهادی х نمره کیفیت (QS) تبلیغات شما
مثلا اگر نرخ پیشنهادی CPC شما برای یک کلمه کلیدی 1 دلار باشد و گوگل هم نمره QS معادل 10 به تبلیغ شما بدهد، رتبه تبلیغ شما 10 خواهد شد.
در این مزایده، تبلیغ کنده ای که در نهایت بالاترین رتبه تبلیغ را بگیرد، جایگاه تبلیغاتی برتر به او تعلق خواهد گرفت.
گوگل میزان پول پرداختی یک فرد تبلیغ کننده را به ازای هر کلیکی که کاربران روی تبلیغ او می کنند با یک فرمول ساده محاسبه می کند:
رتبه تبلیغاتیِ تبلیغی که در زیر شما قرار دارد تقسیم بر نمره QS شما بعلاوه 0.01 دلار
از فرمول بالا متوجه می شویم که نمره QS شما تأثیر زیادی روی هزینه کمپین بازاریابی با تبلیغات کلیکی شما خواهد داشت. یعنی اگر گوگل به شما نمره QS بالایی بدهد می توانید با پرداخت پول کمتر، جایگاه تبلیغاتی برتر را کسب کنید.

انواع تبلیغات کلیکی:

تبلیغات جستجو: این نوع تبلیغات، در صفحات نتایج جستجو، مانند گوگل، نمایش داده می‌شوند.
تبلیغات نمایشی: این نوع تبلیغات، در قالب بنر، ویدئو یا تصویر، در وب‌سایت‌ها و پلتفرم‌های مختلف نمایش داده می‌شوند.
تبلیغات شبکه‌های اجتماعی: این نوع تبلیغات، در شبکه‌های اجتماعی، مانند اینستاگرام و فیسبوک، نمایش داده می‌شوند.

مزایای بازاریابی با تبلیغات کلیکی:

هدفمندی: تبلیغات کلیکی، به شما امکان می‌دهند تا تبلیغات خود را به طور دقیق به مخاطبان هدفتان نمایش دهید.
اثربخشی: تبلیغات کلیکی، می‌توانند به افزایش ترافیک وب‌سایت، افزایش فروش و بهبود نرخ تبدیل شما کمک کنند.
قابلیت اندازه‌گیری: شما می‌توانید به طور دقیق، نتایج تبلیغات کلیکی خود را رصد و اندازه‌گیری کنید.
هزینه مناسب: شما فقط به ازای کلیک بر روی تبلیغات خود، هزینه پرداخت می‌کنید.

معایب بازاریابی با تبلیغات کلیکی:

رقابت بالا: رقابت برای نمایش تبلیغات در رتبه‌های بالا، می‌تواند بالا باشد.
هزینه بالا: در برخی موارد، هزینه کلیک بر روی تبلیغات، می‌تواند بالا باشد.
نیاز به تخصص: برای انجام تبلیغات کلیکی به صورت موثر، نیاز به تخصص و تجربه دارید.

نکاتی برای موفقیت در بازاریابی با تبلیغات کلیکی:

اهداف خود را مشخص کنید: قبل از شروع تبلیغات، اهداف خود را به طور واضح مشخص کنید.
مخاطبان خود را بشناسید: شناخت دقیق مخاطبان، به شما در انتخاب کلمات کلیدی و نگارش تبلیغات موثر کمک می‌کند.
کلمات کلیدی مناسب را انتخاب کنید: انتخاب کلمات کلیدی مناسب، نقشی کلیدی در موفقیت تبلیغات شما دارد.
تبلیغات جذاب و متقاعدکننده بنویسید: تبلیغات شما باید به گونه‌ای باشد که مخاطبان را به کلیک بر روی آن ترغیب کند.
بودجه خود را به طور صحیح مدیریت کنید: بودجه خود را به طور صحیح بین کلمات کلیدی و گروه‌های تبلیغاتی مختلف تقسیم کنید.
نتایج تبلیغات خود را رصد و اندازه‌گیری کنید: به طور مرتب، نتایج تبلیغات خود را رصد و اندازه‌گیری کنید و در صورت نیاز، تغییرات لازم را در آنها اعمال کنید.

جمع بندی

گوگل ادز یک پلتفرم بازاریابی با تبلیغات کلیکی مناسب برای شروع کار است. یکی از بزرگترین مزایای استفاده از گوگل ادز این است که 4 روش مختلف برای افزایش بودجه خود در شیوه بازاریابی با تبلیغات کلیکی به شما ارائه می کند.
اول اینکه گوگل ادز قابلیتی دارد که به کمک آن می توانید تخصیص بودجه روزانه انجام دهید که به موجب آن می توانید برای کمپین هایی که منحصرا روی تبلیغ محصولات پرفروش ما تمرکز دارند پول بیشتری اختصاص دهید.
دوم اینکه در بازاریابی با تبلیغات کلیکی به کمک گوگل ادز می توانید مشخص کنید که چه روز و چه زمانی دوست دارید تبلیغ کلیکی شما نشان داده شود و در نتیجه رقم پیشنهادی خود را فقط بابت تعیین کردن ساعات مشخصی از هفته افزایش دهید.
سوم اینکه، گوگل ادز ویژگی جالبی به نام هدف گیری جغرافیایی دارد که به موجب آن می توانید سرمایه گذاری بیشتری برای دستیابی به مشتریان مدنظر خود در یک ناحیه جغرافیایی خاص مثل محله یا شهر خود در نظر بگیرید.

مورد آخر اینکه اگر معتقد هستید که اکثر مشتریان شما از موبایل استفاده می کنند، گوگل ادز قابلیت هدف گیری مختص دستگاه هم دارد که به شما این امکان را می دهد تا تبلیغات با بازاریابی کلیکی خود را فقط محدود به افرادی کنید که از نوع خاصی از گوشی موبایل استفاده می کنند.

اما سؤال پرسیدیم که آیا بازاریابی با تبلیغات کلیکی ارزش دارد؟ بله ارزش دارد به شرطی که شرایط زیر برقرار باشند:

 • تحقیق شما در رابطه با انتخاب کلمه کلیدی کاملا متمرکز شده و مربوط به نوع خاصی است و از کلمات کلیدی عمومی یا با مفاهیم گسترده استفاده نمی کنید
 • پیام تبلیغات کلیکی شما باید کاملا واضح باشد؛ باید تبلیغ شما توسط بازدیدکنندگان در سطح اینترنت پخش شده و راهکارهایی برای رفع مسائل و مشکلات آنها ارائه کند.
 • به همین ترتیب نیز صفحه فرود وب سایت شما در استراتژی بازاریابی با تبلیغات کلیکی باید بهینه سازی شده و هم راستا با پیام تبلیغ PPC شما باشد. باید جواب سؤال کسانی که در اینترنت جستجو می کنند را بدهد.

باید به گونه ای روی این موضوع تمرکز کنید که تبلیغات کلیکی شما نمره (QS) بسیار خوبی از گوگل بگیرد. هر چقدر نمره QS بهتر باشد، احتمال اینکه در رتبه برتر تبلیغاتی قرار بگیرید بیشتر است و حتی اگر ماکزیمم قیمت پیشنهادی شما از همه هم بیشتر نباشد، می توانید نرخ کلیک پرداختی خود را کاهش دهید.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ بعدی
7 روش برای رشد کسب و کار به کمک رسانه های اجتماعی
نوشتهٔ پیشین
نحوه ساخت خبرنامه ایمیلی عالی و بی نقص

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

4 × 2 =

فرم مشاوره رایگان

جهت اطلاعات بیشتر از هزینه طراحی سایت، سئو سایت و … لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

 • این فیلد برای هدف اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
فهرست
واتس اپ شرکت رایان
ارسال از طریق WhatsApp