هنگام صفحه‌آرایی و طراحی وب سایت حرفه ای خصوصاً تازه‌کارها و مبتدیان مرتکب بعضی اشتباهات معمول می‌شوند. در این فهرست به چند گام اشاره می‌کنیم که به کمک آن بتوانید بهترین صفحه‌آرایی ممکن را طراحی کنید. ما تمام نکاتی را که سازنده وب ‌سایت پیش از شروع یک پروژه باید بداند و تمام چیزهایی را که در روند کار باید برای پرهیز از اشتباهات متداول به آن توجه کند در این مطلب برای شما گردآوری کرده‌ایم. این اصول نه‌تنها بخش از طراحی سایت اختصاصی را دربر می‌گیرند بلکه نکات راهنمای کلی‌ای هستند که بتوانید کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. این قدم‌ها را به‌نوبت اجرا کنید تا یک صفحه‌آرایی کاملاً حرفه‌ای داشته باشید.

 

۱. موفقیت را برای خود معنا کنید

پیش از شروع کار باید بدانید که سایت را به چه منظور طراحی می‌کنید. گذشته از هدف سایت باید انتظاراتی که کاربر از آن دارد را هم بدانید. مثلاً یک سایت خبری را در نظر بگیرید. هدف چنین سایتی چیست؟ آیا می‌خواهد تا جایی که امکان دارد تبلیغ جذب کند یا به دنبال ایجاد تجربه متن‌خوانی بهینه است. حالا این اهداف را چطور باید عملی کرد؟ این امر در راه اندازی فروشگاه اینترنتی نیز صادق است.

یک طراح خوب لزوماً کسی نیست که طراحی‌های چشمگیری دارد بلکه کسی است که با گذشت زمان عملکرد بهتری ارائه می‌کند. پیش از شروع طراحی با مشتری خود صحبت کنید تا به تعریف مشخصی از این موارد برسید. باید بدانید که فراتر از توضیح کوتاه کسب‌وکارشان چه دغدغه‌ها و اهدافی برای خود تعریف کرده‌اند.

۲۳ گام برای رسیدن به بهترین صفحه‌آرایی و طراحی وب سایت حرفه ای

۲. افکارتان را روی کاغذ بیاورید

شاید بیش‌ازاندازه آشکار به نظر بیاید اما به‌کرات دیده‌ایم که طراحان پیش از فکر کردن به مشکلی که قرار است برطرف کنند دست‌به‌کار می‌شوند. طراحی وب سایت حرفه ای به معنای حل مسئله است و این مسئله‌ها باید از طریق صفحه‌آرایی مناسب و سلسله‌مراتب بصری برطرف شوند نه با سایه‌روشن و اضافه کردن جزئیات.

پیش از پرداختن به جزئیات ظاهری به محتوی صفحه‌آرایی و عملکرد وب ‌سایت توجه کنید. اطمینان حاصل کنید که تصورات شما با اهداف مشتری شما هماهنگ و هم‌جهت باشد و مستقیماً درباره این موضوعات با آن‌ها صحبت کنید. هیچ مشتری‌ای تابه‌حال به خاطر بحث و گفتگوی بیش‌ازاندازه درباره این موارد به یک طراح اعتراض نکرده است.

موفقیت را برای خود معنا کنید

۳. یک چهارچوب کلی طراحی کنید

اولین قدم در طراحی وب سایت حرفه ای تهیه قالب کلی سایت (Wireframe) است. طراحی قالب کلی سایت به شما کمک می‌کند که ساختار نهایی صفحه‌آرایی را پیدا کنید. وقتی مشتریان از تیم طراحی سایت رایان می‌خواهند برای آن‌ها یک واسط کاربری طراحی کنیم اولین کار همیشه رسیدن به یک قالب کلی است که در جهت برطرف کردن نیازها و مشکلات باشد. این قالب کلی درواقع همان UI (بخشی از سایت که فقط برای کاربر قابل‌رؤیت است) است که محتوا در آن قرار می‌گیرد و به کاربر کمک می‌کند نیازش را برطرف کند و راهنمای عملکرد و گردش او در وب‌ سایت شما است. این قالب کلی شامل نوار منوی سایت و اجزای دیگری مثل نوار کناری یا نوار پایینی صفحات وب ‌سایت است.

اگر با این نگاه طراحی وب سایت حرفه ای را آغاز کنید درنهایت درک بهتری از صفحه‌آرایی مطلوب پیدا خواهید کرد که موقع طراحی بخش‌هایی دیگری غیر از صفحه نخست سایت باید به آن توجه کنید.

افکارتان را روی کاغذ بیاورید

۴. گرید اضافه کنید

پیش از شروع طراحی وب سایت حرفه ای به یک گرید (Grid) مناسب نیاز دارید. هیچ توجیهی برای آغاز به کار بدون داشتن گرید پذیرفته نیست. اگر بدون گرید کار را آغاز کنید ما به شما اطمینان می‌دهیم که نتیجه کار طراحی‌تان خوب نخواهد بود. گرید به شما کمک می‌کند ساختار صفحه‌آرایی بخش‌های مختلف را تعیین کنید؛ ملزومات مربوط به اندازه‌های مشخص صفحه‌نمایش را مشخص کنید و قالب‌هایی را طراحی کنید که ریسپانسیو (واکنش‌گرا) باشند. درنتیجه ازنظر مدیریت فضا و همچنین دیگر مسائل مربوط به طراحی به ساختاری منطقی خواهید رسید.

اضافه کردن گرید هنگام طراحی وب سایت حرفه ای

۵. تایپوگرافی را انتخاب کنید

جستجو در بین انواع مختلف شکل حروف و رنگ‌ها بخشی از مرحله اکتشاف در یک پروژه طراحی وب سایت حرفه ای است. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم در پروژه طراحی وب سایت حرفه ای خود بیش از دو نوع فونت برای حروف انتخاب نکنید اما بازهم انتخاب شما بسته به ماهیت سایت دارد. در حالت کلی می‌توان گفت بهتر است فونتی را انتخاب کنید که وقتی حجم متون زیاد می‌شود بازهم خواندنش ساده باشد و درعین‌حال بتوانید در تیترها با آن بازی کنید و توجه کاربر را جلب کند. از استفاده از فونت‌های بزرگ نترسید و در استفاده از تایپوگرافی خلاق و هماهنگ باشید.

انتخاب تایپوگرافی مناسب هنگام طراحی وب سایت حرفه ای

۶. رنگ تم را انتخاب کنید

طی فرآیند انتخاب فونت باید رنگ‌هایی که در UI و پس‌زمینه و محتوای نوشتاری سایت قرار است استفاده شود را تعیین کنید. پیشنهاد می‌کنیم از مجموعه محدودی از رنگ و طیف در بخش کاربری سایت استفاده کنید.

نکته مهم اینجاست که از این رنگ‌ها در تمام بخش‌های UI بسته به عملکرد هر المان به شکلی هماهنگ استفاده کنید. برای مثال صفحه‌آرایی سایت‌هایی مثل فیس‌بوک؛ توییتر، کورا و ویمو را در نظر بگیرید. گذشته از بخش UI برای تصویرسازی و جزئیات گرافیکی هیچ محدودیتی در رنگ نباید وجود داشته باشد البته تا جایی که در عملکرد المان‌های مختلف خللی ایجاد نکند.

۷. صفحات را تقسیم‌بندی کنید

هرچقدر ساختار سایت ساده‌تر باشد؛ جستجو در آن برای کاربر آسان‌تر خواهد بود. هر بخشی از وب ‌سایت شما باید یک داستان مشخص را بازگو کند و برای کاربر یک دلیل و نتیجه نهایی مشخص داشته باشد. صفحه‌آرایی باید به کمک محتوا بیاید تا تمام مواردی که در این داستان اهمیت دارد پررنگ‌تر جلوه دهد.

درواقع هنگام طراحی وب سایت حرفه ای نباید عملکردهای مختلفی گنجانده شود، به این معنا که همه‌چیز در صفحه‌آرایی باید شما را به آن سؤال اصلی سوق دهد که من در این صفحه چه‌کار می‌توانم انجام دهم. به ساده‌ترین صفحه‌آرایی ممکن برای یک هدف ساده فکر کنید و بعد اجزای ضروری را به آن بیفزایید. البته درنهایت متعجب خواهید شد که ساده نگه‌داشتن طراحی وب سایت حرفه ای چقدر در این موارد کار دشواری است.

۸. در کلیشه‌ها تجدیدنظر کنید

آیا هنوز هم اضافه کردن دکمه جستجو ضروری است؟ در بیشتر موارد پاسخ این است که خیر. ما به‌عنوان طراح درواقع شکل جستجوی کاربران در اینترنت را جهت می‌دهیم و اینکه انجام یک کار ساده نباید نیاز به پشت سر گذاشتن چند مرحله داشته باشد و اینکه تا چه اندازه سایتی که طراحی می‌کنیم کارآمد باشد به عملکرد ما بستگی دارد.

بعضی از اصول قراردادی در کار طراحی جاافتاده‌اند چون به آن‌ها نیاز است، اما بعضی از آن‌ها پابرجا مانده‌اند چراکه صرفاً کسی وقت صرف بازبینی آن‌ها نکرده است. یکی از کارهای مهمی که می‌توانید هنگام طراحی وب سایت حرفه ای انجام دهید تجدیدنظر و تفکر درباره الگوهای تعامل تمامی اجزاء و پیدا کردن روش‌هایی برای بهبود آن‌هاست.

آیا هنوز هم اضافه کردن دکمه جستجو ضروری است؟

۹.  تفکر پویا داشته باشید

پویایی و حرکت برای طراحی یک تجربه کاربری تعاملی ضروری است. امروزه دیگر نمی‌توان هیچ طراحی را به‌عنوان یک جزء مستقل و ایستا قضاوت کرد. تمامی اجزا با در نظر گرفتن ارتباطی که با سیستم دارند تعریف می‌شوند و این رابطه برای برقراری درست نیاز به حرکت و پویایی دارد. حرکت می‌تواند تأثیرات دینامیکی روی محتوا یا مراتب تعامل در محدوده صفحه‌آرایی شما ایجاد کند. برای رسیدن به این هدف ما پیشنهاد می‌کنیم طراحی‌تان را بیشتر با پروتوتایپ پیش ببرید.

۱۰. پروتوتایپ درست کنید

پروتوتایپ بهترین راه آزمودن تعامل و تکنولوژی است. امروزه برای پروتوتایپ ابزارهای متعددی در دسترس هستند و نیازی نیست برای ایجاد پروتوتایپ‌های کارآمد به یک کدنویس ماهر رجوع کنید. این هم یکی دیگر از راه‌هایی است که می‌توانید به‌واسطه آن با مشتری خود ارتباط بهتری برقرار کنید و او را در جریان ایده‌هایتان برای طراحی وب سایت حرفه ای او قرار دهید آن‌هم به شکلی که نیاز به توضیحات مفصل نداشته باشد.

۱۱. برای خود چالش ایجاد کنید

ما در شرکت رایان طراحان خود را ملزم کرده‌ایم که در انجام هر پروژه‌ای برای خود چالش ایجاد کنند. ابتکار و نوآوری لازمه تمامی پروژه‌ها نیست درنتیجه این به عهده خود طراحان است که هنگام طراحی وب سایت حرفه ای چیز تازه‌ای خلق کنند. ازجمله چالش‌هایی که می‌توان در این زمینه تعریف کرد استفاده از یک سیستم گرید جدید؛ افزودن یک المان جدید یا حتی چالش‌های کوچک‌تری مثل پرهیز از تلفیق کردن سبک­های مختلف یا استفاده از یک رنگ خاص است.

۱۲. به جزئیات توجه کنید

این روزها این جمله را زیاد شنیده‌اید اما همیشه در محصول نهایی شاید برای‌تان محسوس نباشد. بسته به ایده اصلی پروژه طراحی وب سایت حرفه ای، این توجه به جزئیات معانی متفاوتی دارد. می‌تواند یک تعامل ساده باشد، یک انیمیشن غیرمنتظره، یا یک ریزه‌کاری زیبایی‌شناختی مثل اضافه کردن یک شیب در دکمه‌ها یا یک استروک ظریف دور یک باکس در پس‌زمینه. اما در یک نگاه کلی این ریزه‌کاری‌ها بسیار ضروری است و اگر از کارتان لذت ببرید حاصل تلاشتان طبیعی جلوه خواهد کرد.

به جزئیات توجه کنید

۱۳. تک‌تک اجزاء را تصحیح کنید

هنگام طراحی وب سایت حرفه ای برای تک‌تک اجزاء آن‌قدر وقت بگذارید که حاضر باشید آن را در یک مسابقه طراحی ارائه کنید. اگر به تمامی اجزاء توجه کامل داشته باشید آن‌وقت نتیجه نهایی چیزی فراتر از مجموع تمامی این اجزاء خواهد بود. ما در شرکت رایان سال‌ها است که این توصیه را در پروژه‌های طراحی وب سایت حرفه ای  خود مد نظر قرار داده‌ایم و همواره از میزان صحت و درستی آن شگفت‌زده شده‌ایم.

هرکدام از اجزاء یک وب ‌سایت باید به‌گونه‌ای طراحی شوند که به‌تنهایی بهترین شکل ممکن خود باشند. گاهی اوقات طراحان بعضی از اجزا یک سایت را تا آخرین دقیقه تحویل کار رها می‌کنند و با بی‌توجهی این اصل را زیر سؤال می‌برند.

تک‌تک اجزاء را تصحیح کنید

۱۴. کارتان را تمیز ارائه کنید

برای آنکه پیکسل‌ها محو به نظر نیایند باید تلاش کنید کنتراست درستی بین استروک و پس‌زمینه یا رنگ‌های پس‌زمینه ایجاد کنید. گذشته از ملاحظات زیبایی‌شناختی با دوری کردن از چند اشتباه می‌توانید کاری تمیز و درست ارائه کنید.

برای یک طراحی وب سایت حرفه ای رعایت چند مورد بسیار ابتدایی هم مؤثر واقع می‌شود ازجمله: توجه به رنگ‌های گرادینت؛ تار شدن لبه‌ها؛ گزینه‌های مختلف اجرای فونت (بعضی از فونت‌ها بسته به اندازه‌شان بهتر نمایش داده می‌شوند) و استروک‌هایی که با پس‌زمینه به‌خوبی ادغام نمی‌شوند.

این‌ها صرفاً چند نمونه ابتدایی هستند اما درواقع فهرست این موارد بی‌نهایت است. همیشه طراحی‌تان را در یک نگاه کلی ببینید اگر همه‌چیز سر جایش بود بعد می‌توانید هرکدام از اجزا را به‌صورت جداگانه بررسی کنید.

۱۵. فایل‌های طراحی را مرتب کنید

رعایت این نکته (در کنار استفاده از گرید) یکی از مهم‌ترین راهنمایی‌ها در طراحی وب سایت حرفه ای است. مهم نیست از چه ابزاری برای طراحی استفاده می‌کنید یا وسعت پروژه شما چقدر است یا چند طراح روی آن کار می‌کنند درهرصورت باید فایل‌هایتان را مرتب نگه دارید. با این کار اکسپورت کردن بخش‌های مختلف ساده‌تر می‌شود فرآیند طراحی وب سایت حرفه ای سریع‌تر می‌شود و با طراحان دیگر راحت‌تر کار خواهید کرد.

۱۶. بهترین صفحه‌آرایی را طراحی کنید و برای بدترین‌ها آماده باشید

به یاد داشته باشید که صفحه‌آرایی شما در دستگاه‌های مختلف و اسکرین‌هایی با اندازه متفاوت دیده خواهد شد. به‌عنوان طراح کار ما حل کردن مسائل و مشکلات احتمالی باوجود محدودیت‌های مختلف است. این محدودیت‌ها می‌تواند مفهومی یا فنی باشد یا مسائلی که مربوط به محتوای سایت هستند.

ما باید وب‌ سایتی بسازیم که نه‌تنها در شرایط ایده‌آل کارایی داشته باشد بلکه باید در بدترین وضعیت هم عملکرد مطلوبی ارائه دهد. برای مثال یک کاربر ممکن است از یک اسکرین بسیار کوچک سایت شما را ببیند آن‌هم وقتی‌که محتوای زیادی روی سایت بارگذاری نشده و آن‌وقت تصور کند که سایت دچار مشکل شده است.

بااین‌حال ما در شرکت رایان همیشه برای طراحی وب سایت حرفه ای پیشنهاد می‌کنیم بهترین نمونه ممکن را بسازید. درنتیجه باید حجم متنی که در سایت به نمایش گذاشته می‌شود مناسب باشد و همین‌طور سایت را در اندازه ایده‌آل یک جستجوگر ببینید چون احتمالاً بیشتر کاربران از یک جستجوگر معمول استفاده خواهند کرد.

۱۷. وسواس به خرج دهید

اگر به طراحی وب سایت حرفه ای علاقه دارید شک نداشته باشید که باید در کار خود وسواس به خرج دهید. ما در شرکت رایان هر بار که یک پروژه‌ی طراحی وب سایت حرفه ای جدیدی را به اتمام می‌رسانیم و از آن رضایت داریم، این پروژخ به بخشی از زندگی‌مان تبدیل می‌شود. از آن اسکرین­شات می‌گیریم و روی دستگاه‌های مختلف آن را امتحان می‌کنیم و از تصویر آن پرینت می‌گیریم و آن را به دیوار می‌چسبانیم. آن‌قدر این کار را ادامه می‌دهیم تا متوجه اشتباهات آن می‌شویم و آن‌ها را اصلاح می‌کنیم. اگر کارهای قبلی‌تان را دوست ندارید این نشانه بلوغ شماست. به این معنی است که شما از اشتباهات خود درس خواهید گرفت.

۱۸. از همان ابتدا طرح‌ها را به مشتری نشان دهید

وقتی می‌خواهید یک مفهوم تعاملی یا حس و حال کلی یک پروژه را طراحی کنید حتماً باید اطمینان حاصل کنید که نظر شما و مشتری‌تان به هم نزدیک است و این کار باید در اسرع وقت انجام شود. بیهوده وقت زیادی را صرف پیشبرد یک ایده نکنید و خیلی زود آن را با مشتری هم در میان بگذارید.

وقتی ایده ابتدایی را تأیید کردید حالا می‌توانید با خیال راحت کار را آغاز کنید. اما اگر بعد از ارائه اولین طرح مشتری از کار شما رضایت نداشت باید نظرات او را بپرسید تا بتوانید به طرح مطلوب برسید. این اصل یکی از اصول بسیار مهم طراحی وب سایت حرفه ای در بازار کار است.

۱۹. با توسعه‌دهندگان وب رابطه‌ای دوستانه داشته باشید

توسعه‌دهندگان وب افراد خلاقی هستند و به اندازه شما کارشان را دوست دارند. اما این افراد معمولاً از مراحل ابتدایی درگیر یک پروژه نمی‌شوند و معمولاً وقتی وارد می‌شوند که ایده اولیه شکل گرفته و دیگر جایی برای نقش خلاقه آن‌ها باقی نمانده است.

این روند غلطی است. بعضی از بهترین ایده‌های طراحی را تیم توسعه‌دهنده در اختیار شما می‌گذارند درنتیجه بهتر است از همان ابتدای طراحی وب سایت حرفه ای با آن‌ها مشورت کنید و پروژه را با آن‌ها در میان بگذارید. به اشتراک گذاشتن ایده در اولین قدم و شوق‌وذوقی که برای پروژه دارید آن‌ها را هم به یافتن ایده‌های بهتر و درنهایت اجرای کار بهتر سوق خواهد داد. تیم طراحی و توسعه‌ی وب سایت در شرکت رایان از همان ابتدای انجام پروژه طراحی وب سایت حرفه ای با یکدیگر تعامل و تبادل نظر می‌کنند تا به بهترین نتیجه در انتهای کار دست پیدا کنند. علاوه بر این از آن‌جا که طراحی سایت و سئو دو مقوله مرتبط هستند در تمام مراحل انجام کار، تیم سئو نیز به روند کار نظارت می‌کنند تا نتیجه کار از هر حیث قابل قبول باشد.

۲۰. تا جایی که ممکن است همه‌چیز را شفاف ارائه کنید

خلق یک کار درجه‌یک به اندازه ارائه آن اهمیت دارد. بهترین طراحی وب سایت حرفه ای ممکن می‌تواند در صورت عدم ارائه درست نادیده گرفته یا حتی دور ریخته شود. وقتی به مرحله ارائه می‌رسید باید کار را طوری تشریح کنید که انگار برای یک کودک چهارساله آن را توضیح می‌دهید. همیشه یادتان باشد چیزی که برای شما آشکار و واضح است برای کسی که اولین بار طراحی شما را می‌بیند می‌تواند گنگ و نامفهوم باشد.

۲۱. روی ایده‌ها پافشاری نکنید

مرز باریکی بین دفاع و پافشاری بر ایده‌های شخصی و تشخیص چیزی که مورد قبول تیم یا مشتری شما واقع نشده وجود دارد. به‌عنوان یک طراح باید به کار خود ایمان داشته باشید اما درعین‌حال باید نسبت به تغییر ایده‌ها و جایگزینی آن‌ها با ایده‌های جدید هم آمادگی داشته باشید. فراموش نکنید که برای حل یک مسئله همیشه چندین راه‌حل وجود دارد.

۲۲. طرح‌ها را تا مرحله اجرایی شدن دنبال کنید

اگر در یک شرکت طراحی وب‌ سایت کار می‌کنید قطعاً برای‌تان پیش آمده که طراحی یک پروژه جدید را در حالی آغاز کرده‌اید که طرح قبلی‌تان هنوز در دست اجرا است. برخلاف تصور عموم کار شما روی یک پروژه زمانی که طراحی تمام می‌شود به پایان نمی‌رسد. اگر برای طراحی‌تان اهمیتی قائل هستید و دوست دارید ایده‌هایتان به‌خوبی اجرا شوند حتماً با دوستان توسعه‌دهنده در تماس باشید و هر چند وقت یک‌بار به آن‌ها سر بزنید و تا جای ممکن به آن‌ها کمک کنید تا مطمئن شوید که تک‌تک پیکسل‌ها سر جای خودشان قرار گرفته‌اند.

۲۳. طرح‌های تکمیل‌نشده خود را نشان دهید

ما به‌عنوان بخشی از جامعه طراحان‌ همگی دوست داریم نه‌فقط نتیجه نهایی کار که تمامی مراحل پیش از آن را هم ببینیم. گاهی اوقات بهترین بخش یک پروژه طراحی وب سایت حرفه ای به دلایل مختلف کنار گذاشته و در فولدر آرشیو شما ذخیره می‌شود. وقتی پروژه به پایان رسید و تأیید را از مشتری گرفتید اگر امکانش را دارید حتماً یک نمونه مطالعاتی از روند کار و طرح‌هایی که نهایی نشده‌اند بسازید. می‌توانید با این کار به دیگر طراحان کمک کنید و در عوض نظرات و پیشنهادات آن‌ها را هم بشنوید.

کار خود را از همان ابتدا به مشتری نشان دهید

دوستان خود را نیز آگاه کنید!

درباره سئو رایان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • یازده + دو =