صفحه اول گوگل و اهمیت قرارگیری وب سایت در رتبه های برتر

تا چندین سال برخی از بازاریاب ها ادعا می کردند که بهینه سازی موتور جستجو یا SEO کارایی ندارد و چون کاربران از سایر روش ها برای پیدا کردن اطلاعات استفاده می کنند، بهترین راه برای رسیدن به صفحه اول گوگل نیست که از جمله این روش ها می توان به تبلیغات پولی و رسانه های اجتماعی اشاره کرد.
اما حقیقت این است که نه تنها SEO کارایی خود را از دست نداده بلکه هر روز بیشتر از دیروز نسبت به آن احساس نیاز می شود و برترین استراتژی آنلاین برای کسب و کارهای مختلف است تا بتوانند به صفحه اول گوگل برسند. اما این سؤال مطرح می شود که قرارگیری در صفحه اول گوگل چه ارزش و اهمیتی دارد؟
SERP یا صفحه نتایج جستجو، صفحه ای حاوی 10 وب سایت برتر دنیا در رابطه با یکسری مجموعه کلمات کلیدی پیرامون موضوعاتی خاص است. کسب و کارهایی هم که طراحی سایت خود را انجام داده اند، برای رساندن وب سایت خود به صفحه اول گوگل، دائما در حال سرمایه گذاری در استراتژی سئو هستند.

اما چرا اینقدر سئو مهم است؟

طبق بررسی که توسط کمپانی Moz صورت گرفت مشخص شد که وب سایت های موجود در صفحه اول نتایج گوگل بین 71 تا 92% نرخ کلیک ها را به خود اختصاص می دهند که در مقایسه با آنها، وب سایت هایی که در صفحه دوم هستند فقط 6% مواقع روی لینک آنها کلیک می شود.
اگر استراتژی SEO که اتخاذ کرده بودید شما را به صفحه اول SERP رسانده، بخاطر این اتفاق به خود نبالید چون تازه تلاش اصلی شروع شده است. در واقع باقی ماندن در این صفحه افتخار و دستاوردی است که باید به آن افتخار کنید. شرکت هایی که بتوانند چنین کاری را انجام دهند، تمرکز و توجه نهایی آنها قرارگیری در صدر لیست صفحه اول گوگل خواهد بود.

مطالعه بسیار خوبی که توسط شرکت Chitika، فعال در عرصه تبلیغات آنلاین، در سال 2010 صورت گرفت، توجه تمامی بازاریاب ها را به سه رتبه برتر SERP جلب کرد.
طبق این مطالعه، وب سایتی که جایگاه رتبه اولی خود را در SERP تثبیت می کند، 32.5% کل ترافیک آنلاین سرچ های مربوط به حیطه کسب و کار را به خود اختصاص می دهد. نرخ کاهشی که در میزان سرچ های ترافیک آنلاین بین جایگاه رتبه یک و رتبه 2 وجود دارد کاملا خیره کننده است به نحوی که اگر وب سایتی به جای رتبه 1 در رتبه دوم قرار گرفته باشد، تنها 17.6% کل سرچ های ترافیک آنلاین را به خود اختصاص خواهد داد که کاهش 46% را نشان می دهد.

حتی رتبه های بعدی نیز کاهش چشمگیری دارند به نحوی که سهم وب سایت رتبه سوم به 11.4% می رسد و رتبه دهم نیز سهم 2.4% خواهد داشت.
شرکت Chitika سه سال بعد که الگوریتم های گوگل تغییر کردند دوباره بررسی خود را تکرار کرد و باز هم همان نتایج تنها با اختلاف اندکی در برخی درصدها به دست آمد که حاکی از اهمیت بسیار بالای قرارگیری در صفحه اول گوگل دارد.
مطالعه این شرکت در سال 2013 نشان داد که رتبه برتر صفحه نتایج سرچ گوگل سهم 33% در کل سرچ های انجام شده دارد و رتبه دوم سهم 18% خواهد داشت. حتی 3 سال بعد نیز که صدها نوع تغییر در الگوریتم های گوگل اتفاق افتاد باز هم نتایج حاصل از بررسی توسط این شرکت مشابه بودند و فقط 0.05% افزایش در میانگین کل سرچ های ترافیک آنلاین مشاهده شد که بسیار ناچیز است.
البته بد نیست بدانید که فقط شرکت Chitika در زمینه بررسی انجام نداده بلکه سایر شرکت های بزرگ دنیا مثل America Online (AOL)، Enquiro، Optify، Slingshot، Catalyst و Capyphon هم در بین سال های 2006 تا 2014 بررسی های مشابهی انجام دادند که نتایج آن به صورت زیر است:
رتبه 1 میانگین میزان سرچ صفحه اول گوگل
1 29.7%
2 13.7%
3 9.3%
سه رتبه برتر 52%
4 6.54%
5 4.09%
5 رتبه برتر 63.56%
6 3.64%
7 3.03%
8 2.67%
9 2.26%
10 2.16%
رتبه های 6 تا 10 12.49%
10 رتبه برتر 76.05%

پس قرارگیری در صفحه اول گوگل تضمین می کند که وب سایت شما ترافیک بسیار بالایی خواهد داشت و رابطه مستقیمی بین رتبه شما در گوگل و میزان ترافیک یا بازدید آنلاینی که وب سایت شما خواهد داشت

چطور وب سایت خود را به صفحه اول گوگل برسانیم؟

ابتدا توصیه می کنیم که اصول سئو را یاد بگیرید و در کنار طراحی وب سایت و مدیریت آن، استفاده از خدمات بازاریابی دیجیتال را هم پیشنهاد می کنیم.
بازاریابی دیجیتال با طراحی کمپین های بازاریابی اینترنتی به شما در کسب بازدید بیشتر، ترافیک ورودی بالاتر، نرخ تبدیل بهتر و مشتری دائمی بیشتر کمک می کند که در این کمپین ها از فرایندهایی مثل بازاریابی محتوایی و بازاریابی رسانه های اجتماعی (SMM) استفاده می شود.
اگر قصد دارید به صفحه اول گوگل برسید باید در سئو سرمایه گذاری کنید چون SEO بخش اصلی و لاینفک استراتژی بازاریابی دیجیتال است. با بهینه سازی محتوا، احتمال اینکه پست های وبلاگ، مقالات، تصاویر و ویدیوها بیشتر در دسترس کاربران قرار بگیرند بالاتر می رود.
همیشه بخاطر داشته باشید که سرچ بیشترین نوع فعالیتی است که در سطح اینترنت انجام می شود. اکثر افراد به گوگل اعتماد دارند چون مطمئن هستند همیشه مفیدترین و مرتبط ترین وب سایت ها در صفحه اول گوگل قرار می گیرند و لذا سرمایه گذاری در سرچ ارگانیک خیلی مفیدتر و پرسودتر از تبلیغات کلیکی خواهد بود.
طبق مطالعات صورت گرفته، 90% کل کلیک هایی که در صفحه اول گوگل انجام می شوند، روی لینک های ارگانیک است و کلیک روی تبلیغات کلیکی تنها 10% نتایج سرچ را به خود اختصاص می دهد.

1- محتوا و وب سایت خود را بهینه سازی کنید

چطور محتوا را بهینه سازی کنیم؟ به کمک فردی که در زمینه سئو کاملا حرفه ای باشد و یا از مشاورین شرکت رایان کمک بگیرید. کارشناسان سئو رایان ایده های بسیار خوبی در مورد نحوه بهینه سازی محتوا دارند.
کلمات کلیدی، اساس و پایه استراتژی SEO را تشکیل می دهند. البته باز هم برای اینکه مطمئن باشید که در رتبه اول در صفحه اول گوگل قرار خواهید گرفت، حتما وب سایت خود را هم بهینه سازی کنید چون گوگل صفحات وب سایتی که تجربه کاربری خوبی برای کاربران رقم نمی زنند را جریمه می کند.
مثلا فرض کنید لینک خراب در وب سایت خود داشته باشید. پستی منتشر می کنید که هایپرلینک به وب سایت دیگری داشته باشد و متعاقبا وقتی روی آن کلیک می کنید با پیغام اخطار مواجه می شوید. چنین وب سایت هایی توسط گوگل جریمه می شوند.
لینک های خراب تأثیر بدی روی کاربری که از سایت شما بازدید می کند خواهد داشت. حتی می توانند باعث کاهش ترافیک ورودی به وب سایت، تأثیر منفی روی شهرت برند و حتی تأثیر بسیار بدی روی رتبه سایت و قرار نگرفتن در صفحه اول گوگل داشته باشد.

2- وب سایت شما باید سازگار با موبایل (موبایل ریسپانسیو) باشد

تابحال شده که سعی کرده باشید از طریق موبایل وارد وب سایت خود شوید؟ اگر برای خواندن یک متن یا مطلبی مجبور شدید از روی گوشی خود زوم کنید، مطمئن باشید که وب سایت شما با موبایل سازگاری ندارد.
شرکت گوگل از سال 2014 تاکنون، ریسپانسیو بودن وب سایت ها را یک فاکتور کلیدی برای قرارگیری در صفحه اول گوگل و به طور بهبود رتبه سایت در نظر گرفته است لذا اگر وب سایت شما با صفحه نمایش های گوشی های موبایل سازگاری ندارد، مطمئن باشید که رتبه شما تنزل پیدا خواهد کرد.

3- روی تولید محتوای با کیفیت تمرکز کنید

ما بارها در مقالات قبلی به اهمیت استفاده از کلمات کلیدی در محتواها اشاره کرده ایم و باز هم تکرار می کنیم؛ هم داشتن چنین کلماتی در متن بسیار حائز اهمیت است و هم اینکه به چه نسبت و تعدادی هم بکار برده شوند بسیار مهم است.
حداکثر میزان درصد کلمات کلیدی قابل قبول تا 2% است یعنی اگر پست شما 1000 کلمه ای است، کلمه کلیدی اصلی نباید بیش از 20 بار تکرار شده باشد در غیر این صورت گوگل شما را به جرم کیورد استافینگ (Keyword Stuffing) نشاندار کرده و جریمه خواهد کرد و رتبه شما در صفحه اول گوگل شدیدا پایین خواهد آمد.
بنابراین هنگام استفاده از کلمات کلیدی بهتر است که منطقی و عاقلانه عمل کنید تا اینکه استراتژیک باشید. یعنی در چنین مواقعی فقط به فکر کیفیت بالای محتوای خود باشید تا اینکه صرفا روی تکرار کلمات کلیدی تمرکز کنید.
محتوای با کیفیت که سبب قرارگیری وب سایت در صفحه اول گوگل می شود باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 • یونیک (کپی نباشد.)
 • مرتبط
 • آگاهی دهنده
 • مفید
 • تعامل برانگیز و ایجاد مشارکت کاربر

به طور خلاصه، فرد خواننده باید حس کند که خواندن متن شما ارزش دارد و کم کم با این کار خود را به عنوان یک منبع ارزشمند و قابل اعتماد معرفی خواهید کرد.
ما همیشه به مشتریان خود توصیه می کنیم که برای قرارگیری در صفحه اول گوگل از طریق انتشار محتوای با کیفیت، باید ابتدا مطمئن شوند که خوانندگان از چنین مطلبی لذت خواهند برد و تجربه خوبی به آنها خواهید بخشید. وقتی متن شما را می خوانند باید بتوانند با تمرکز ادامه دهند نه اینکه استفاده نامناسب از کلمات کلیدی و قرارگیری اشتباه آنها داخل متن، حواس آنان را پرت کند.

4- استراتژی بازاریابی دیجیتالی پویا داشته باشید

اگر می خواهید با قرارگیری در صفحه اول گوگل خود را مطرح کرده و در معرض دید قرار دهید، صرفا نوشتن و منتشر کردن محتوا کافی نیست بلکه باید پیوسته فعال باشید و حضور آنلاین خود را حفظ کنید و به همین دلیل داشتن استراتژی بازاریابی دیجیتال که پویا باشد گزینه عالی محسوب می گردد.
کانال های مختلفی هستند که از طریق آنها می توانید محتوای خود را منتشر کنید که رسانه های اجتماعی یکی از آنهاست. 2 تا 3 شبکه اجتماعی مانند اینستاگرام، لینکدین، یوتیوب …. که برای صنعت حیطه فعالیت یا نوع محتوای شما بهترین گزینه هستند را انتخاب کنید.
مثلا اگر خرده فروشی کالاهایی را دارید که به شدت در معرض دید و توجه هستند مثل کفش ورزشی یا دوربین های دیجیتال، پس از اینستاگرام، پینترست و یوتیوب شبکه های عالی برای کمپین بازاریابی رسانه های اجتماعی شما برای قرارگیری در صفحه اول گوگل هستند.
البته نباید هم فقط هفته ای یکبار مطلب بنویسید و در شبکه های اجتماعی پست کنید و توقع داشته باشید میزان بازدید شما رشد بسیار زیادی داشته باشد چون صرف نظر از نوع شبکه اجتماعی که انتخاب می کنید، باید همیشه فعال باشید و در هفته چندین بار مطلب ارسال کنید تا نتایج محسوسی از تلاش های خود دریافت کنید.
در ادامه به عنوان مثال برنامه ای برای ارسال پست در شبکه های اجتماعی مختلف را ذکر کرده ایم:

 • فیسبوک: 2 بار در روز
 • توئیتر: 8 توئیت در روز
 • اینستاگرام: دو بار در روز
 • پینترست: 2 بار در روز
 • لینکدین: یکبار در روز

استراتژی دیگری که برای رسیدن به صفحه اول گوگل می توانید اتخاذ کنید این است که پست خود را به عنوان مهمان در سایر وب سایت ها منتشر کنید. با این کار می توانید مطالب خود را به مخاطبین جدید معرفی کنید، کسانی که شاید به خدمات و محصولات شما علاقه نشان دهند. حتی با این کار می توانید شانس خود را برای افزایش شهرت خود بالاتر ببرید ضمن اینکه روابط جدیدی هم با وبلاگ نویس های فعال صنعت حیطه فعالیت خود ایجاد می کنید.

5- فقط به وب سایت های با کیفیت لینک بدهید

اگر محتوایی که تولید می کنید در آن داده ها و آمارهای مختلف و سایر آمار و ارقام ها وجود داشته باشد، رفرنس دادن به منبعی که این اطلاعات را پیدا کرده اید ایده بسیار خوبی است که به راحتی با هایپرلینک قابل انجام است و قطعا گوگل به چنین وب سایت هایی امتیاز داده و به صفحه اول گوگل نزدیک می شوند اما توجه داشته باشید که صرفا هایپرلینک کردن یک تکه از متن کافی نیست.
گوگل انکر تکستی که به هایپرلینک وصل کرده اید را چک می کند اگر متوجه شود که هایپرلینک داده شده الکی است یا ارتباطی به وب سایت رفرنس داده شده ندارد، قطعا جریمه خواهید شد.

مثلا فرض کنید در همین مقاله، قسمتی که به کمپانی Moz اشاره کردیم، همین عبارت را هایپرلینک دار کنیم و به وب سایت همین شرکت مرتبط باشد تا از طریق این لینک و مطالعه آن درک بهتری به خواننده داده شود اما اگر بیاییم به جای این عبارت، کلماتی مثل «اینجا کلیک کنید» را هایپرلینک دار کنیم، گوگل ما را جریمه می کند.
ضمنا، هایپرلینک دار کردن یک متن مرتبط به هر وب سایتی هم مورد تأیید نیست بلکه باید وب سایت مورد نظر از شهرت و اعتبار بالایی برخوردار باشد و مهمتر از همه متن لینک داده شده کاملا با محتوای شما مرتبط باشد.

جمع بندی مطالب

متوجه شدید که قرارگیری در صفحه اول گوگل بسیار حائز اهمیت است چرا که باعث می شود وب سایت شما ترافیک و بازدید بسیار زیادی داشته باشد مخصوصا اگر کسب و کار شما در یک صنعت به شدت رقابتی فعالیت دارد.
البته به خاطر داشته باشید که بهبود رتبه سرچ ارگانیک شما زمان نیاز دارد چرا که پروسه ای جداگانه است. حتی به زمان نیاز دارید تا به طور منظم محتوایی تولید کنید و آن را از طریق شبکه های اجتماعی منتشر کنید که نظرات هر بیننده ای را به سمت خود جلب کند.
بخاطر اینکه اطلاعات کاملا در دسترس هستند، ترجیحات و سلیقه افراد نیز همیشه در حال تغییر است و به همین دلیل باید در جریان تمامی امور باشید و به اصطلاح نبض بازار را در دست بگیرید و نسبت به نیازها، موارد مهم و سلیقه های مختلف مشتریان خود آگاهی کامل داشته باشید تا بتوانید همیشه در صفحه اول گوگل باقی بمانید.
بنابراین، حتی ارزش کلمات کلیدی نیز به مرور زمان فرق خواهند کرد و محبوبیت یا تعداد دفعاتی که باید از آنها در داخل متن خود استفاده کنید هم بسته به نیازهای کاربران تغییر خواهد کرد.
در استراتژی SEO سرمایه گذاری کنید و آن را در کمپین بازاریابی دیجیتال خود بکار بگیرید و صبور باشید. هر سرمایه گذاری برای اینکه به سود برسد به زمان احتیاج دارد.

صفحه اول گوگل و اهمیت قرارگیری وب سایت در رتبه های برتر

تا چندین سال برخی از بازاریاب ها ادعا می کردند که بهینه سازی موتور جستجو یا SEO کارایی ندارد و چون کاربران از سایر روش ها برای پیدا کردن اطلاعات استفاده می کنند، بهترین راه برای رسیدن به صفحه اول گوگل نیست که از جمله این روش ها می توان به تبلیغات پولی و رسانه های اجتماعی اشاره کرد.
اما حقیقت این است که نه تنها SEO کارایی خود را از دست نداده بلکه هر روز بیشتر از دیروز نسبت به آن احساس نیاز می شود و برترین استراتژی آنلاین برای کسب و کارهای مختلف است تا بتوانند به صفحه اول گوگل برسند. اما این سؤال مطرح می شود که قرارگیری در صفحه اول گوگل چه ارزش و اهمیتی دارد؟
SERP یا صفحه نتایج جستجو، صفحه ای حاوی 10 وب سایت برتر دنیا در رابطه با یکسری مجموعه کلمات کلیدی پیرامون موضوعاتی خاص است. کسب و کارهایی هم که طراحی سایت خود را انجام داده اند، برای رساندن وب سایت خود به صفحه اول گوگل، دائما در حال سرمایه گذاری در استراتژی سئو هستند.

اما چرا اینقدر سئو مهم است؟

طبق بررسی که توسط کمپانی Moz صورت گرفت مشخص شد که وب سایت های موجود در صفحه اول نتایج گوگل بین 71 تا 92% نرخ کلیک ها را به خود اختصاص می دهند که در مقایسه با آنها، وب سایت هایی که در صفحه دوم هستند فقط 6% مواقع روی لینک آنها کلیک می شود.
اگر استراتژی SEO که اتخاذ کرده بودید شما را به صفحه اول SERP رسانده، بخاطر این اتفاق به خود نبالید چون تازه تلاش اصلی شروع شده است. در واقع باقی ماندن در این صفحه افتخار و دستاوردی است که باید به آن افتخار کنید. شرکت هایی که بتوانند چنین کاری را انجام دهند، تمرکز و توجه نهایی آنها قرارگیری در صدر لیست صفحه اول گوگل خواهد بود.

مطالعه بسیار خوبی که توسط شرکت Chitika، فعال در عرصه تبلیغات آنلاین، در سال 2010 صورت گرفت، توجه تمامی بازاریاب ها را به سه رتبه برتر SERP جلب کرد.
طبق این مطالعه، وب سایتی که جایگاه رتبه اولی خود را در SERP تثبیت می کند، 32.5% کل ترافیک آنلاین سرچ های مربوط به حیطه کسب و کار را به خود اختصاص می دهد. نرخ کاهشی که در میزان سرچ های ترافیک آنلاین بین جایگاه رتبه یک و رتبه 2 وجود دارد کاملا خیره کننده است به نحوی که اگر وب سایتی به جای رتبه 1 در رتبه دوم قرار گرفته باشد، تنها 17.6% کل سرچ های ترافیک آنلاین را به خود اختصاص خواهد داد که کاهش 46% را نشان می دهد.

حتی رتبه های بعدی نیز کاهش چشمگیری دارند به نحوی که سهم وب سایت رتبه سوم به 11.4% می رسد و رتبه دهم نیز سهم 2.4% خواهد داشت.
شرکت Chitika سه سال بعد که الگوریتم های گوگل تغییر کردند دوباره بررسی خود را تکرار کرد و باز هم همان نتایج تنها با اختلاف اندکی در برخی درصدها به دست آمد که حاکی از اهمیت بسیار بالای قرارگیری در صفحه اول گوگل دارد.
مطالعه این شرکت در سال 2013 نشان داد که رتبه برتر صفحه نتایج سرچ گوگل سهم 33% در کل سرچ های انجام شده دارد و رتبه دوم سهم 18% خواهد داشت. حتی 3 سال بعد نیز که صدها نوع تغییر در الگوریتم های گوگل اتفاق افتاد باز هم نتایج حاصل از بررسی توسط این شرکت مشابه بودند و فقط 0.05% افزایش در میانگین کل سرچ های ترافیک آنلاین مشاهده شد که بسیار ناچیز است.
البته بد نیست بدانید که فقط شرکت Chitika در زمینه بررسی انجام نداده بلکه سایر شرکت های بزرگ دنیا مثل America Online (AOL)، Enquiro، Optify، Slingshot، Catalyst و Capyphon هم در بین سال های 2006 تا 2014 بررسی های مشابهی انجام دادند که نتایج آن به صورت زیر است:
رتبه 1 میانگین میزان سرچ صفحه اول گوگل
1 29.7%
2 13.7%
3 9.3%
سه رتبه برتر 52%
4 6.54%
5 4.09%
5 رتبه برتر 63.56%
6 3.64%
7 3.03%
8 2.67%
9 2.26%
10 2.16%
رتبه های 6 تا 10 12.49%
10 رتبه برتر 76.05%

پس قرارگیری در صفحه اول گوگل تضمین می کند که وب سایت شما ترافیک بسیار بالایی خواهد داشت و رابطه مستقیمی بین رتبه شما در گوگل و میزان ترافیک یا بازدید آنلاینی که وب سایت شما خواهد داشت

چطور وب سایت خود را به صفحه اول گوگل برسانیم؟

ابتدا توصیه می کنیم که اصول سئو را یاد بگیرید و در کنار طراحی وب سایت و مدیریت آن، استفاده از خدمات بازاریابی دیجیتال را هم پیشنهاد می کنیم.
بازاریابی دیجیتال با طراحی کمپین های بازاریابی اینترنتی به شما در کسب بازدید بیشتر، ترافیک ورودی بالاتر، نرخ تبدیل بهتر و مشتری دائمی بیشتر کمک می کند که در این کمپین ها از فرایندهایی مثل بازاریابی محتوایی و بازاریابی رسانه های اجتماعی (SMM) استفاده می شود.
اگر قصد دارید به صفحه اول گوگل برسید باید در سئو سرمایه گذاری کنید چون SEO بخش اصلی و لاینفک استراتژی بازاریابی دیجیتال است. با بهینه سازی محتوا، احتمال اینکه پست های وبلاگ، مقالات، تصاویر و ویدیوها بیشتر در دسترس کاربران قرار بگیرند بالاتر می رود.
همیشه بخاطر داشته باشید که سرچ بیشترین نوع فعالیتی است که در سطح اینترنت انجام می شود. اکثر افراد به گوگل اعتماد دارند چون مطمئن هستند همیشه مفیدترین و مرتبط ترین وب سایت ها در صفحه اول گوگل قرار می گیرند و لذا سرمایه گذاری در سرچ ارگانیک خیلی مفیدتر و پرسودتر از تبلیغات کلیکی خواهد بود.
طبق مطالعات صورت گرفته، 90% کل کلیک هایی که در صفحه اول گوگل انجام می شوند، روی لینک های ارگانیک است و کلیک روی تبلیغات کلیکی تنها 10% نتایج سرچ را به خود اختصاص می دهد.

1- محتوا و وب سایت خود را بهینه سازی کنید

چطور محتوا را بهینه سازی کنیم؟ به کمک فردی که در زمینه سئو کاملا حرفه ای باشد و یا از مشاورین شرکت رایان کمک بگیرید. کارشناسان سئو رایان ایده های بسیار خوبی در مورد نحوه بهینه سازی محتوا دارند.
کلمات کلیدی، اساس و پایه استراتژی SEO را تشکیل می دهند. البته باز هم برای اینکه مطمئن باشید که در رتبه اول در صفحه اول گوگل قرار خواهید گرفت، حتما وب سایت خود را هم بهینه سازی کنید چون گوگل صفحات وب سایتی که تجربه کاربری خوبی برای کاربران رقم نمی زنند را جریمه می کند.
مثلا فرض کنید لینک خراب در وب سایت خود داشته باشید. پستی منتشر می کنید که هایپرلینک به وب سایت دیگری داشته باشد و متعاقبا وقتی روی آن کلیک می کنید با پیغام اخطار مواجه می شوید. چنین وب سایت هایی توسط گوگل جریمه می شوند.
لینک های خراب تأثیر بدی روی کاربری که از سایت شما بازدید می کند خواهد داشت. حتی می توانند باعث کاهش ترافیک ورودی به وب سایت، تأثیر منفی روی شهرت برند و حتی تأثیر بسیار بدی روی رتبه سایت و قرار نگرفتن در صفحه اول گوگل داشته باشد.

2- وب سایت شما باید سازگار با موبایل (موبایل ریسپانسیو) باشد

تابحال شده که سعی کرده باشید از طریق موبایل وارد وب سایت خود شوید؟ اگر برای خواندن یک متن یا مطلبی مجبور شدید از روی گوشی خود زوم کنید، مطمئن باشید که وب سایت شما با موبایل سازگاری ندارد.
شرکت گوگل از سال 2014 تاکنون، ریسپانسیو بودن وب سایت ها را یک فاکتور کلیدی برای قرارگیری در صفحه اول گوگل و به طور بهبود رتبه سایت در نظر گرفته است لذا اگر وب سایت شما با صفحه نمایش های گوشی های موبایل سازگاری ندارد، مطمئن باشید که رتبه شما تنزل پیدا خواهد کرد.

3- روی تولید محتوای با کیفیت تمرکز کنید

ما بارها در مقالات قبلی به اهمیت استفاده از کلمات کلیدی در محتواها اشاره کرده ایم و باز هم تکرار می کنیم؛ هم داشتن چنین کلماتی در متن بسیار حائز اهمیت است و هم اینکه به چه نسبت و تعدادی هم بکار برده شوند بسیار مهم است.
حداکثر میزان درصد کلمات کلیدی قابل قبول تا 2% است یعنی اگر پست شما 1000 کلمه ای است، کلمه کلیدی اصلی نباید بیش از 20 بار تکرار شده باشد در غیر این صورت گوگل شما را به جرم کیورد استافینگ (Keyword Stuffing) نشاندار کرده و جریمه خواهد کرد و رتبه شما در صفحه اول گوگل شدیدا پایین خواهد آمد.
بنابراین هنگام استفاده از کلمات کلیدی بهتر است که منطقی و عاقلانه عمل کنید تا اینکه استراتژیک باشید. یعنی در چنین مواقعی فقط به فکر کیفیت بالای محتوای خود باشید تا اینکه صرفا روی تکرار کلمات کلیدی تمرکز کنید.
محتوای با کیفیت که سبب قرارگیری وب سایت در صفحه اول گوگل می شود باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 • یونیک (کپی نباشد.)
 • مرتبط
 • آگاهی دهنده
 • مفید
 • تعامل برانگیز و ایجاد مشارکت کاربر

به طور خلاصه، فرد خواننده باید حس کند که خواندن متن شما ارزش دارد و کم کم با این کار خود را به عنوان یک منبع ارزشمند و قابل اعتماد معرفی خواهید کرد.
ما همیشه به مشتریان خود توصیه می کنیم که برای قرارگیری در صفحه اول گوگل از طریق انتشار محتوای با کیفیت، باید ابتدا مطمئن شوند که خوانندگان از چنین مطلبی لذت خواهند برد و تجربه خوبی به آنها خواهید بخشید. وقتی متن شما را می خوانند باید بتوانند با تمرکز ادامه دهند نه اینکه استفاده نامناسب از کلمات کلیدی و قرارگیری اشتباه آنها داخل متن، حواس آنان را پرت کند.

4- استراتژی بازاریابی دیجیتالی پویا داشته باشید

اگر می خواهید با قرارگیری در صفحه اول گوگل خود را مطرح کرده و در معرض دید قرار دهید، صرفا نوشتن و منتشر کردن محتوا کافی نیست بلکه باید پیوسته فعال باشید و حضور آنلاین خود را حفظ کنید و به همین دلیل داشتن استراتژی بازاریابی دیجیتال که پویا باشد گزینه عالی محسوب می گردد.
کانال های مختلفی هستند که از طریق آنها می توانید محتوای خود را منتشر کنید که رسانه های اجتماعی یکی از آنهاست. 2 تا 3 شبکه اجتماعی مانند اینستاگرام، لینکدین، یوتیوب …. که برای صنعت حیطه فعالیت یا نوع محتوای شما بهترین گزینه هستند را انتخاب کنید.
مثلا اگر خرده فروشی کالاهایی را دارید که به شدت در معرض دید و توجه هستند مثل کفش ورزشی یا دوربین های دیجیتال، پس از اینستاگرام، پینترست و یوتیوب شبکه های عالی برای کمپین بازاریابی رسانه های اجتماعی شما برای قرارگیری در صفحه اول گوگل هستند.
البته نباید هم فقط هفته ای یکبار مطلب بنویسید و در شبکه های اجتماعی پست کنید و توقع داشته باشید میزان بازدید شما رشد بسیار زیادی داشته باشد چون صرف نظر از نوع شبکه اجتماعی که انتخاب می کنید، باید همیشه فعال باشید و در هفته چندین بار مطلب ارسال کنید تا نتایج محسوسی از تلاش های خود دریافت کنید.
در ادامه به عنوان مثال برنامه ای برای ارسال پست در شبکه های اجتماعی مختلف را ذکر کرده ایم:

 • فیسبوک: 2 بار در روز
 • توئیتر: 8 توئیت در روز
 • اینستاگرام: دو بار در روز
 • پینترست: 2 بار در روز
 • لینکدین: یکبار در روز

استراتژی دیگری که برای رسیدن به صفحه اول گوگل می توانید اتخاذ کنید این است که پست خود را به عنوان مهمان در سایر وب سایت ها منتشر کنید. با این کار می توانید مطالب خود را به مخاطبین جدید معرفی کنید، کسانی که شاید به خدمات و محصولات شما علاقه نشان دهند. حتی با این کار می توانید شانس خود را برای افزایش شهرت خود بالاتر ببرید ضمن اینکه روابط جدیدی هم با وبلاگ نویس های فعال صنعت حیطه فعالیت خود ایجاد می کنید.

5- فقط به وب سایت های با کیفیت لینک بدهید

اگر محتوایی که تولید می کنید در آن داده ها و آمارهای مختلف و سایر آمار و ارقام ها وجود داشته باشد، رفرنس دادن به منبعی که این اطلاعات را پیدا کرده اید ایده بسیار خوبی است که به راحتی با هایپرلینک قابل انجام است و قطعا گوگل به چنین وب سایت هایی امتیاز داده و به صفحه اول گوگل نزدیک می شوند اما توجه داشته باشید که صرفا هایپرلینک کردن یک تکه از متن کافی نیست.
گوگل انکر تکستی که به هایپرلینک وصل کرده اید را چک می کند اگر متوجه شود که هایپرلینک داده شده الکی است یا ارتباطی به وب سایت رفرنس داده شده ندارد، قطعا جریمه خواهید شد.

مثلا فرض کنید در همین مقاله، قسمتی که به کمپانی Moz اشاره کردیم، همین عبارت را هایپرلینک دار کنیم و به وب سایت همین شرکت مرتبط باشد تا از طریق این لینک و مطالعه آن درک بهتری به خواننده داده شود اما اگر بیاییم به جای این عبارت، کلماتی مثل «اینجا کلیک کنید» را هایپرلینک دار کنیم، گوگل ما را جریمه می کند.
ضمنا، هایپرلینک دار کردن یک متن مرتبط به هر وب سایتی هم مورد تأیید نیست بلکه باید وب سایت مورد نظر از شهرت و اعتبار بالایی برخوردار باشد و مهمتر از همه متن لینک داده شده کاملا با محتوای شما مرتبط باشد.

جمع بندی مطالب

متوجه شدید که قرارگیری در صفحه اول گوگل بسیار حائز اهمیت است چرا که باعث می شود وب سایت شما ترافیک و بازدید بسیار زیادی داشته باشد مخصوصا اگر کسب و کار شما در یک صنعت به شدت رقابتی فعالیت دارد.
البته به خاطر داشته باشید که بهبود رتبه سرچ ارگانیک شما زمان نیاز دارد چرا که پروسه ای جداگانه است. حتی به زمان نیاز دارید تا به طور منظم محتوایی تولید کنید و آن را از طریق شبکه های اجتماعی منتشر کنید که نظرات هر بیننده ای را به سمت خود جلب کند.
بخاطر اینکه اطلاعات کاملا در دسترس هستند، ترجیحات و سلیقه افراد نیز همیشه در حال تغییر است و به همین دلیل باید در جریان تمامی امور باشید و به اصطلاح نبض بازار را در دست بگیرید و نسبت به نیازها، موارد مهم و سلیقه های مختلف مشتریان خود آگاهی کامل داشته باشید تا بتوانید همیشه در صفحه اول گوگل باقی بمانید.
بنابراین، حتی ارزش کلمات کلیدی نیز به مرور زمان فرق خواهند کرد و محبوبیت یا تعداد دفعاتی که باید از آنها در داخل متن خود استفاده کنید هم بسته به نیازهای کاربران تغییر خواهد کرد.
در استراتژی SEO سرمایه گذاری کنید و آن را در کمپین بازاریابی دیجیتال خود بکار بگیرید و صبور باشید. هر سرمایه گذاری برای اینکه به سود برسد به زمان احتیاج دارد.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ بعدی
مقایسه طراحی سایت با شبکه های اجتماعی
نوشتهٔ پیشین
7 شیوه مؤثر و تضمینی برای تبلیغ و بازاریابی وب سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

5 × سه =

فرم مشاوره رایگان

جهت اطلاعات بیشتر از هزینه طراحی سایت، سئو سایت و … لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

 • این فیلد برای هدف اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
فهرست
واتس اپ شرکت رایان
ارسال از طریق WhatsApp